Skip to content

27 Parkside CourtWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$53,570
Last Sale Date
Mar 2, 1999

Property Information

Block3310
Lot1
QualifierC0027
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description1 BR, 2ND FLR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
40%
Improvement Value:$28,800
60%
Total Assessment$47,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,592+4.4%
2024$2,483+1.4%
2023$2,450+0.5%
2022$2,438+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$53,570

To:

Sq Ft795DeedBook 160, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1998