Skip to content

40 Parkside CourtWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block3310
Lot1
QualifierC0040
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2BR/2ND FLR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
35%
Improvement Value:$94,400
65%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+4.0%
2024$8,303+1.2%
2023$8,201+0.4%
2022$8,165+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 2895, Page 30

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 2564, Page 40Recorded12/16/2014

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 1013, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1998