Skip to content

43 Parkside CourtWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block3310
Lot1
QualifierC0043
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3BR CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
27%
Improvement Value:$142,900
73%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,642+4.0%
2024$11,196+1.2%
2023$11,059+0.4%
2022$11,010+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$328,000

To:

Sq Ft1,493DeedBook 2643, Page 183

Property Sale

Sale
$177,600
DeedBook 496, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1998