Skip to content

44 Parkside CourtWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Jun 3, 2002

Property Information

Block3310
Lot1
QualifierC0044
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3BR CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
27%
Improvement Value:$140,700
73%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,244+4.1%
2024$10,803+1.3%
2023$10,668+0.5%
2022$10,619+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000

To:

Sq Ft1,459DeedBook 433, Page 46

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook E 167, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1998