Skip to content

1037 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$240,578
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block3405
Lot6
QualifierC0007
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class34
DescriptionMODEL A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,179
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
27%
Improvement Value:$116,600
73%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,478+4.0%
2024$9,114+1.2%
2023$9,003+0.4%
2022$8,963+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,578

To:

Sq Ft2,179DeedBook 4871, Page 18

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,179DeedBook 2586, Page 244Recorded2/9/2015

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 1590, Page 132

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 860, Page 278

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 181, Page 109

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook X 165, Page 105

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook B 133, Page 331

Property Sale

Sale
$130,400
DeedBook L 116, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1986