Skip to content

26 Dave Espie WayWayne, NJ 07470

Built 2005

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 13, 2003

Property Information

Block3406
Lot14.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,779
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,900
33%
Improvement Value:$273,700
67%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,295+4.0%
2024$23,364-8.1%
2023$25,433+0.4%
2022$25,320+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft3,779DeedBook 612, Page 167