Skip to content

82 Lexington LaneWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 10, 1995

Property Information

Block3510
Lot105
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,967
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
27%
Improvement Value:$135,200
73%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,012+4.0%
2024$10,590+1.2%
2023$10,460+0.4%
2022$10,414+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,967DeedBook 139, Page 4

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook K 115, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1982