Skip to content

28 Trenton TerrWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Mar 26, 1998

Property Information

Block3510
Lot120
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,927
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
27%
Improvement Value:$131,900
73%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,816+4.0%
2024$10,401+1.2%
2023$10,274+0.4%
2022$10,228+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000

To:

Sq Ft1,927DeedBook 154, Page 298

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook R 118, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1982