Skip to content

55 Princeton PlWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 20, 2020

Property Information

Block3510
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,653
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$120,500
71%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138+4.0%
2024$9,749+1.2%
2023$9,630+0.4%
2022$9,587+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,653DeedBook 3886, Page 156

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,653DeedBook 3272, Page 24Recorded3/23/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2137, Page 240

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook U 132, Page 163

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook A 120, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1982