Skip to content

53 Princeton PlWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block3510
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$122,500
71%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,257+4.0%
2024$9,864+1.2%
2023$9,743+0.4%
2022$9,700+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,913DeedBook 4945, Page 114

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook V 133, Page 259

Property Sale

Sale
$178,000

To:

DeedBook A 116, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1982