Skip to content

136 Bunker Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block3510
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE J
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,710
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$113,200
69%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,704+4.0%
2024$9,332+1.2%
2023$9,218+0.4%
2022$9,177+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 3025, Page 107

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2284, Page 180

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 684, Page 187

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook F 167, Page 217

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook G 119, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1982