Skip to content

116 Bunker Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block3510
Lot76
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$129,000
72%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,643+4.0%
2024$10,235+1.2%
2023$10,110+0.4%
2022$10,065+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

To:

Sq Ft2,022DeedBook 3324, Page 75

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 2338, Page 14Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 597, Page 181

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook L 132, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1982