Skip to content

79 Lexington LaneWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block3510
Lot98
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$128,600
72%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,620+4.0%
2024$10,212+1.2%
2023$10,087+0.4%
2022$10,043+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$362,500

To:

Sq Ft1,913DeedBook 3758, Page 244

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft1,913DeedBook 2995, Page 157Recorded2/9/2017

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 1338, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1982