Skip to content

301 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Oct 5, 2000

Property Information

Block3516
Lot64.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,689
Acreage1.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,300
65%
Improvement Value:$92,600
35%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,632+4.0%
2024$15,033+1.2%
2023$14,849+0.4%
2022$14,783+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

To:

Sq Ft1,689DeedBook 169, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1952