Skip to content

6 Skyview RoadWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block3518
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,438
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,400
42%
Improvement Value:$244,600
58%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,271+4.0%
2024$24,302-16.3%
2023$29,036+0.4%
2022$28,908+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$203,752
Sq Ft4,438DeedBook 3714, Page 266Recorded12/17/2019

Property Sale

Sale
$1,020,000
DeedBook 736, Page 205

Property Sale

Sale
$687,126
DeedBook K 151, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1997