Skip to content

1140 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$12,100,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block3600
Lot12

ZoningR-B
Sq Footage59,307
Acreage3.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,086,300
24%
Improvement Value:$3,513,700
76%
Total Assessment$4,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$273,516+4.0%
2024$263,028+1.2%
2023$259,808+0.4%
2022$258,658+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,100,000

To:

Sq Ft59,307DeedBook 4888, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$9,000,000

To:

DeedBook 1863, Page 171

Property Sale

SaleMulti
$8,350,000

To:

DeedBook V 117, Page 378