Skip to content

27 Lyncrest TerrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2011

Property Information

Block3608
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
57%
Improvement Value:$72,400
43%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,013+4.0%
2024$9,629+1.2%
2023$9,511+0.4%
2022$9,469+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 682, Page 54

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook A 124, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1954