Skip to content

219 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block3611
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,322
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,100
49%
Improvement Value:$102,700
51%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,880+4.0%
2024$11,425+1.2%
2023$11,285+0.4%
2022$11,235+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,500
DeedBook 452, Page 134

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook N 161, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1959