Skip to content

117 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block3611
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage906
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
70%
Improvement Value:$40,700
30%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,771+4.1%
2024$7,464+1.3%
2023$7,369+0.5%
2022$7,335+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959