Skip to content

2a Bryan CourtWayne, NJ 07470

Built 2000

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block3611
Lot66.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,100
44%
Improvement Value:$194,900
56%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,692+4.0%
2024$19,899+1.2%
2023$19,655+0.4%
2022$19,568+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft3,072DeedBook 1657, Page 240

Property Sale

Sale
$811,500
DeedBook 1328, Page 168

Property Sale

Sale
$477,000
DeedBook D 167, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook D 159, Page 322