Skip to content

3 Bryan CtWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block3611
Lot74
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,898
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,600
45%
Improvement Value:$192,900
55%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,960+4.0%
2024$20,156+1.2%
2023$19,909+0.4%
2022$19,821+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,898DeedBook 4103, Page 179

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 460, Page 206

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook Q 129, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1991