Skip to content

4 Bryan CtWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
May 25, 2011

Property Information

Block3611
Lot77
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,500
49%
Improvement Value:$157,100
51%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,409+4.0%
2024$17,703+1.2%
2023$17,486+0.4%
2022$17,409+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$601,000

To:

Sq Ft2,784DeedBook 2058, Page 154

Property Sale

Sale
$356,900
DeedBook H 134, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1993