Skip to content

64 Baywood TerrWayne, NJ 07470

Built 2013

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Dec 4, 2012

Property Information

Block3615
Lot13.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
42%
Improvement Value:$132,500
58%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,587+4.0%
2024$13,066+1.2%
2023$12,906+0.4%
2022$12,849+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft1,970DeedBook 2258, Page 273