Skip to content

21 Brookdale RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jul 7, 1995

Property Information

Block3619
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,228
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,400
61%
Improvement Value:$59,200
39%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+4.0%
2024$8,611+1.2%
2023$8,506+0.4%
2022$8,468+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 140, Page 137

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook K 131, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1950