Skip to content

124 Claremont TerrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block3621
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
61%
Improvement Value:$62,200
39%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,407+4.0%
2024$9,046+1.2%
2023$8,935+0.4%
2022$8,896+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,014DeedBook 3670, Page 1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook M 120, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1963