Skip to content

725 Berdan AveWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block3703
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
56%
Improvement Value:$83,400
44%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+4.0%
2024$10,807+1.2%
2023$10,675+0.4%
2022$10,627+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook S 131, Page 480

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook H 129, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1962