Skip to content

563 Berdan AveWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block3703
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,900
57%
Improvement Value:$68,000
43%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+4.0%
2024$8,972+1.2%
2023$8,862+0.4%
2022$8,822+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$358,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 666, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1955