Skip to content

571 Route 46Wayne, NJ 07470

Last Sale Date
Dec 17, 2069

Property Information

Block400
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionPC RICHARDS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,135,600
41%
Improvement Value:$3,064,400
59%
Total Assessment$5,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$309,192+4.0%
2024$297,336+1.2%
2023$293,696+0.4%
2022$292,396+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000,000

To:

Sq Ft45,759DeedBook 2243, Page 129