Skip to content

60 Sturbridge CircleWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$290,632
Last Sale Date
Sep 21, 1987

Property Information

Block4105
Lot204
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,285
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
43%
Improvement Value:$180,700
57%
Total Assessment$315,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,510+4.0%
2024$17,790+1.3%
2023$17,569-1.0%
2022$17,741+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,632

To:

Sq Ft2,285DeedBook 120, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1987