Skip to content

5 Worcester DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block4105
Lot304
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
31%
Improvement Value:$135,400
69%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,618+4.0%
2024$11,173+1.2%
2023$11,036+0.4%
2022$10,987+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,601DeedBook 4161, Page 273

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2213, Page 266

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook Z 161, Page 124

Property Sale

Sale
$258,750
DeedBook H 146, Page 224

Property Sale

Sale
$220,225
DeedBook L 119, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1987