Skip to content

268 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 1, 1999

Property Information

Block4300
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
59%
Improvement Value:$96,800
41%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,033+4.0%
2024$13,494+1.2%
2023$13,329+0.4%
2022$13,270+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,794DeedBook 160, Page 356

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook S 114, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1964