Skip to content

260 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$441,600
Last Sale Date
Apr 26, 2010

Property Information

Block4301
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,398
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,900
52%
Improvement Value:$129,200
48%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,001+4.0%
2024$15,387+1.2%
2023$15,199+0.4%
2022$15,131+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$441,600

To:

Sq Ft2,398DeedBook 1915, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1965