Skip to content

21 Tulip TerrWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block4301
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,200
48%
Improvement Value:$163,900
52%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,736+4.0%
2024$18,017+1.2%
2023$17,797+0.4%
2022$17,718+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 4744, Page 172

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook W 151, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1977