Skip to content

8 Pontiac DrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block4302
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
61%
Improvement Value:$105,900
39%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,143+4.0%
2024$15,524+1.2%
2023$15,334+0.4%
2022$15,266+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 2616, Page 150Recorded4/21/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 2535, Page 114Recorded10/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965