Skip to content

122 Osceola RdWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 8, 2018

Property Information

Block4303
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
61%
Improvement Value:$74,800
39%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,404+4.0%
2024$10,967+1.2%
2023$10,833+0.4%
2022$10,785+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 3454, Page 44

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook I 122, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1956