Skip to content

211 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block4304
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,434
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,500
41%
Improvement Value:$173,300
59%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,469+30.6%
2024$13,380+1.2%
2023$13,216+0.4%
2022$13,158+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,434DeedBook 4273, Page 13

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 2393, Page 42Recorded11/7/2013

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 447, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1958