Skip to content

277 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1947

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block4308
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,025
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
56%
Improvement Value:$91,600
44%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,516+4.0%
2024$12,036+1.2%
2023$11,889+0.4%
2022$11,836+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,025DeedBook 2726, Page 163

Property Sale

Sale
$258,505
DeedBook O 133, Page 89

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook Z 128, Page 16

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook K 114, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1947