Skip to content

211 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 10, 2003

Property Information

Block4308
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,674
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
68%
Improvement Value:$53,700
32%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,995+4.0%
2024$9,612+1.2%
2023$9,494+0.4%
2022$9,452+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,674DeedBook 637, Page 281

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook L 121, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1930