Skip to content

186 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block4308
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,787
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,300
60%
Improvement Value:$84,800
40%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,611+4.0%
2024$12,128+1.2%
2023$11,979+0.4%
2022$11,926+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft1,787DeedBook 4618, Page 280

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 439, Page 186

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook K 146, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1955