Skip to content

97 Balsam RdWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Date
Feb 22, 2016

Property Information

Block4309
Lot42.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
43%
Improvement Value:$146,400
57%
Total Assessment$256,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,275+4.0%
2024$14,690+1.2%
2023$14,510+0.4%
2022$14,445+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook Y 131, Page 174