Skip to content

2332 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 24, 2005

Property Information

Block4400
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2 DWELLINGS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage671
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
51%
Improvement Value:$112,200
49%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,628+4.0%
2024$13,106+1.2%
2023$12,945+0.4%
2022$12,888+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft671DeedBook 931, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1940