Skip to content

5 Hansen PlaceWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block4400
Lot1
QualifierC0003
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class34
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,648
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
27%
Improvement Value:$121,600
73%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,906+4.0%
2024$9,526+1.2%
2023$9,410+11.1%
2022$8,468+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000

To:

Sq Ft1,648DeedBook 3870, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1990