Skip to content

942 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1926

Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block4406
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,998
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,200
59%
Improvement Value:$248,900
41%
Total Assessment$607,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,098+4.0%
2024$34,714+1.2%
2023$34,289+0.4%
2022$34,137+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook Y 113, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1926