Skip to content

12 Glen RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 19, 1997

Property Information

Block4410
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,882
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,100
42%
Improvement Value:$190,400
58%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,414+4.0%
2024$18,669+1.2%
2023$18,441+0.4%
2022$18,359+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,882DeedBook 153, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1959