Skip to content

394 Terhune DrWayne, NJ 07470

Built 2002

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block4502
Lot21.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,594
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
32%
Improvement Value:$223,700
68%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,693+4.0%
2024$18,938+1.2%
2023$18,706-20.0%
2022$23,392+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft3,594DeedBook 3880, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook N 162, Page 145