Skip to content

97 Alder AveWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block4504
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
59%
Improvement Value:$81,600
41%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,720+4.0%
2024$11,270+1.2%
2023$11,132+0.4%
2022$11,083+2.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-013795-12

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$484,000
DeedBook 1440, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1961