Skip to content

15 Noreen LaneWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block4507
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,194
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,000
41%
Improvement Value:$312,000
59%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,692+4.0%
2024$30,477+1.2%
2023$30,104+0.4%
2022$29,971+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

To:

Sq Ft4,194DeedBook 167, Page 251

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook Q 145, Page 326

Property Sale

Sale
$542,900
DeedBook S 117, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1986