Skip to content

432 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$652,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block4604
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,933
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,900
53%
Improvement Value:$98,400
47%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,445+4.0%
2024$11,968+1.2%
2023$11,821+0.4%
2022$11,769+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$652,000

To:

Sq Ft1,933DeedBook 4128, Page 293

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook X 160, Page 51

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook B 131, Page 212

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook K 124, Page 298

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook C 116, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1963