Skip to content

574 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block4604
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,800
43%
Improvement Value:$156,100
57%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,405+4.0%
2024$15,776+2.9%
2023$15,333+0.5%
2022$15,264+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,900

To:

Sq Ft2,872DeedBook 4183, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1968