Skip to content

100 Dey RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Mar 21, 2005

Property Information

Block604
Lot17.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
DescriptionRESEARCH & DVLP
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage22,904
Acreage2.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$600,500
45%
Improvement Value:$739,900
55%
Total Assessment$1,340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,700+4.0%
2024$76,644+1.2%
2023$75,706+0.4%
2022$75,371+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000

To:

Sq Ft22,904DeedBook 1000, Page 91